W Polsce działa już 488 koncesjonowanych źródeł energii wiatrowej o łącznej zainstalowanej mocy 1480 MW. Oznacza to wzrost mocy o ok. 25% w porównaniu z rokiem ubiegłym oraz aż o 104% w porównaniu z rokiem 2009.

Rynek energetyki wiatrowej rozwija się coraz szybciej, a inwestycje w OZE nabierają tempa. Aktualnie największą farmą wiatrową w Polsce jest ta zlokalizowana w Margoninie o mocy 120 MW, która docelowo ma zostać powiększona do 240 MW. Kolejnym znaczącym parkiem wiatrowym jest Darłowskie Centrum Energetyczne, które jest w trakcie realizacji, a jego planowana moc to 250 MW. Krajowy Plan Działania dla Odnawialnych Źródeł przewiduje, że moc zainstalowanych farm wiatrowych w 2020 r. u osiągnie 6500 MW, co oznacza, że niezbędny jest przyrost mocy o minimum 500 MW rocznie. Inwestycji w OZE będzie z każdym rokiem przybywać.

Projekty farm wiatrowych postrzegane są jako inwestycje stabilne oraz rentowne. Proces przygotowania inwestycji trwa średnio 4-5 lat, jednak okres ten może się znacząco wydłużyć z uwagi na utrudnienia natury formalno-prawnej. Prawidłowe planowanie oraz realizacja poszczególnych etapów procesu ma fundamentalne znaczenie dla powodzenia oraz zyskowności projektu jako całości. Budowa farmy wiatrowej jest procesem długotrwałym, skomplikowanym i zbiurokratyzowanym, głównie ze względu na szereg uwarunkowań decydujących o możliwości jego wykonania.
...