Marnotrawcze nawyki plasują Polaków w niechlubnej czołówce Europy pod względem ilości wyrzucanego jedzenia. W tym wstydliwym rankingu zajmujemy wysokie, piąte miejsce ? statystyczna czteroosobowa rodzina traci w ten sposób nawet 2,5 tys. zł rocznie! Najnowsze dane opublikowane w tegorocznym raporcie Federacji Polskich Banków Żywności ?Nie marnuj jedzenia 2019? nie pozostawiają złudzeń ? wyrzucamy żywność na potęgę.

Światowy Dzień Żywności, przypadający na 16 października, to ustanowione w 1979 r. przez ONZ święto mające na celu przybliżanie tematu globalnych problemów żywnościowych, w tym walki z głodem i niedożywieniem. Z jego okazji ukazał się nowy raport Federacji Polskich Banków Żywności ?Nie marnuj jedzenia 2019?, zrealizowany przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w pierwszej połowie 2019 r. na grupie 1115 osób.

Globalne statystyki są przerażające. Na świecie rocznie marnuje się jedna trzecia produkowanej żywności. W Polsce aż 9 mln ton artykułów spożywczych kończy co roku na śmietnikach (Eurostat, 2006). Przyjmując, że przeciętny, sycący i pełnowartościowy posiłek waży ok. 500 g, na składowisku ląduje więc 18 mld pełnych jedzenia talerzy. A marnotrawstwo żywności to także biliony litrów straconej wody i ogromne ilości niepotrzebnie zużytej energii. Już jedna kanapka z serem, która zamiast do żołądka trafi na składowisko, to 90 litrów zmarnowanej wody. Polacy jednak rzadko zdają sobie z tego sprawę, choć już 2 mln ludzi w ...