W trzeciej części cyklu, w którym omawiamy przepisy projektowanego Kodeksu urbanistyczno- -budowlanego, poruszono tematykę nieco odbiegającą od tej zaprezentowanej wcześniej. Autor odchodzi od kwestii realizacji inwestycji celu publicznego, skupiając się na nowych regulacjach dotyczących przyłączy oraz warunków przyłączenia do sieci.

Kwestią budzącą duże zainteresowanie w branży wodociągowo-kanalizacyjnej jest nowa definicja przyłącza, zaproponowana w projekcie Kodeksu urbanis- tyczno-budowlanego (dalej: kodeks). Warto w tym miejscu przypomnieć, że w aktualnym stanie prawnym definicja przyłącza wydaje się co najmniej niejednoznaczna.

Nowa regulacja dotycząca przyłączy

Ustawa z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (dalej: u.z.z.w.) odmiennie definiuje przyłącze wodociągowe oraz przyłącze kanalizacyjne. W przypadku definicji przyłącza kanalizacyjnego art. 2 pkt. 5 u.z.z.w. stanowi, że jest to odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku ? do granicy nieruchomości gruntowej.

Z kolei przepis art. 2 pkt 6 u.z.z.w. za przyłącze wodociągowe nakazuje uznawać odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?