W marcowym wydaniu ?Wodociągów-Kanalizacji? kompleksowo omówiono problematykę związaną z zaproponowanym w projekcie Kodeksu trybem wywłaszczenia nieruchomości, na których mają być zrealizowane inwestycje celu publicznego. W niniejszym artykule przeanalizowana zostanie sytuacja, w której do realizacji danej inwestycji nie jest konieczne przeprowadzenie pełnego procesu wywłaszczenia nieruchomości, niezbędne jest jednak wprowadzenie pewnego rodzaju ograniczeń w zakresie możliwości korzystania z niej.

Publiczne ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości

Instytucją prawną regulującą takie sytuacje ma być ustanowienie publicznych ograniczeń sposobu korzystania z nieruchomości. Zgodnie z projektowanym art. 489 §2 Kodeksu, ustanowienie takich ograniczeń nastąpi w odniesieniu do nieruchomości niewymagających wywłaszczenia. Będzie to zatem instytucja o mniejszym niż wywłaszczenie poziomie ingerencji w prawo własności nieruchomości. Ustanowienie tego rodzaju ograniczeń, co do zasady, będzie możliwe tylko w ściśle określonych przypadkach, enumeratywnie wymienionych w Kodeksie. Projektowany artykuł 505 §1 Kodeksu stanowi, że omawiane ograniczenia będzie można ustanowić jedynie w zakresie pozwalającym na:

1. Zakładanie i przeprowadzenie przez nieruchomość: obiektów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji cieczy, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń telekomunikacji i sygnalizacji, a także innych podziemn...