Na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska ukazała się kolejna propozycja założeń do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Podobnie jak inne ustawy, została przekazana do konsultacji społecznych, ale okres ten skrócono do siedmiu dni.
W założeniach czytamy o celowości wprowadzenia zmian w obowiązujących przepisach o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Cele
Po pierwsze, uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
Czy system jest nieszczelny, czy brakuje chętnych do nadzoru i kontroli? Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ma już prawie 14 lat, a jeszcze do tej chwili w wielu gminach nie został wprowadzony obowiązek podpisywania stosownych umów na odbiór odpadów stałych i płynnych lub ich kontrolę. Brak umów może świadczyć o lekceważeniu przepisów przez samorządy, na które nie była nałożona żadna sankcja karna. Wielu samorządowców nie chce egzekwować obowiązujących przepisów w obawie przed utratą głosów wyborców i sympatii sąsiadów. Ten problem z narażeniem się wyborcom samorządowcy chcą rozwiązać rękami parlamentarzystów, którzy mają zmienić ustawę, a oni sami będą starali się biednych wyborców pocieszać i proponować minimalne stawki, które, wpływając do budżetu gminy, zapewnią im możliwości ogłaszania nowych podwyżek i zaciągania ...