Morska energetyka wiatrowa w Europie to najszybciej rozwijający się sektor energii odnawialnej. Polska w ty obszarze dopiero stawia pierwsze kroki.
Zgodnie z przewidywaniami Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, w 2020 r. ilość zainstalowanych mocy w sektorze offshore może osiągnąć poziom nawet 40 GW1. W Polsce morska energetyka wiatrowa jest we wczesnej fazie rozwoju: wydano już pierwsze pozwolenia lokalizacyjne dla projektów, które mogą zacząć dostarczać energię do sieci najwcześniej w 2018 r. Według najnowszych danych, rozwój rynku morskiej energetyki wiatrowej może doprowadzić do powstania 9000 nowych miejsc pracy i mieć znaczący wpływ na rewitalizację polskiego przemysłu stoczniowego, który już obecnie realizuje zlecenia dla zagranicznych rynków morskiej energetyki wiatrowej.
Potencjał Polski
Dzięki realizacji projektów morskich farm wiatrowych w Polsce do 2020 r. może powstać od 6 do 10 GW nowych mocy odnawialnych źródeł energii, co w znaczący sposób przyczyni się do realizacji założeń polskiej i europejskiej polityki energetycznej. Polskie obszary morskie obejmują ponad 30 000 km2, z czego ok. 2000 km2 to powierzchnie, na których mogą być lokalizowane projekty offshore. Morskie farmy wiatrowe możemy stawiać tylko w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej (poza obszarem morza terytorialnego ...