Od 22 grudnia 2009 r. obowiązuje nowa, uchwalona przez Sejm ustawa o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych (DzU nr 206, poz. 1591). Oczywiście, do postępowań o udzielenie zamówienia publicznego oraz konkursów wszczętych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.

Nowelizacja wprowadziła nowe rozwiązanie, polegające na możliwości zastrzeżenia przez zamawiającego w ogłoszeniu, że o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wyłącznie wykonawcy, u których ponad 50% zatrudnionych pracowników stanowią osoby niepełnosprawne w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych lub właściwych przepisów państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Takie rozwiązanie ma wyrównać szansę wykonawców zatrudniających osoby niepełnosprawne w ubieganiu się o zamówienia publiczne w celu integracji osób niepełnosprawnych na rynku pracy.
Nawiązując z kolei do art. 45 ust. 2 lit. c i d oraz tezy 43 preambuły dyrektywy 2004/18/WE, nowela poszerzyła katalog przestępstw wymienionych w art. 24 ust. 1 pkt. 4-8 ustawy, za które wyklucza się wykonawcę z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego o przestępstwa przeciwko środowisku. Odnosi się to do wykonawców będących osobami fizycznymi, spółkami osobowymi prawa...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?