Kolejny TIWS za rok
VI edycja Międzynarodowych Targów Infrastruktury Wodno-Ściekowej, Odwodnień i Melioracji TIWS przeszła już do historii. Targi odbyły się w kieleckim ośrodku wystawienniczym w dniach 18-20.09.2013 r.
Tym razem do Kielc przyjechało ponad czterdziestu wystawców. Kameralna atmosfera sprzyjała prowadzeniu rozmów biznesowych i zacieśnianiu więzi towarzyskich. Z kolei zwiedzający mieli w tym roku dylemat, z której z szerokiego wachlarza propozycji konferencyjnych skorzystać.
Bieżącą edycję TIWS-u zorganizowano we współpracy z Komitetem Honorowym, na czele którego stał przewodniczący Henryk Milcarz, prezes ?Wodociągów Kieleckich?. W skład tego Komitetu weszli: prof. dr hab. inż. K. Kuś, prof. dr hab. inż. M. Kwietniewski, prof. dr hab. inż. Z. Siwoń i prof. dr hab. inż. M. Sozański. Wspierały go ?Wodociągi Kieleckie?.
Co w programie?
Podczas trzech dni ekspozycji targowej na uwagę zasługiwał bogaty program konsultacji, seminariów, konferencji i debat. Z pewnością każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Warto wspomnieć chociażby o tematyce związanej z przydomowymi oczyszczalniami ścieków. Tradycyjnie już nie zabrakło propozycji Forum Dyskusyjnego Wodociągów Polskich, na stoisku którego odbywały się bezpłatne konsultacje prawne. Swoją poradą służyli wszystkim zainteresowanym mecenasi reprezentujący Kancelarię Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy. Równie ciekawą propozycją były kolejne z bezpłatnych konsultacji, tym razem z zakresu technologii uzdatniania wody, których udzielał praktyk, na co dzień zajmujący się rozwiązywaniem problemów z tego zakresu, dr inż. Łukasz Weber. Nie zabrakło również rozmaitych kursów szkoleniowych, takich jak zorganizowane przez firmę Tigret seminarium dotyczące oceny toksyczności (skażenia chemiczne) i ATP (skażenia mikrobiologiczne) w wodzie do spożycia i ściekach.
Drugiego dnia targów miało miejsce wydarzenie szczególnie ważne nie tylko dla naszej redakcji. Jubileusz dziesięciolecia na rynku wydawniczym postanowiliśmy uczcić specjalnym wydarzeniem, wskutek czego zrodził się pomysł zorganizowania debaty polsko-ukraińskiej. Stronę polską reprezentował Konwent Kierowników Jednostek Komunalnych Województwa Podkarpackiego oraz Staropolski Klaster Wodny, a Ukrainę przedstawiciele Stowarzyszenia ?Ukrvodokanalekologija? na czele z jego wiceprezesem, Jurijem Żerlicynem. Kulminacyjnym punktem spotkania było podpisanie uroczystych porozumień o współpracy polsko-ukraińskiej (szczegóły w relacji na s. 12).
Wyróżnienia i medale
Przyznanie nagród wystawcom to najważniejsza chwila podczas każdych targów. Jak co roku komisja konkursowa, w składzie: przewodniczący ? Roman Wiertelak (prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kaliszu), Marek Banasik (dyrektor ds. wdrożeń, Wodociągi Kieleckie), Andrzej Malinowski (prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej), prof. Marek Sozański (Politechnika Poznańska, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska) oraz Jerzy Adamski (Kielce), miała pełne ręce roboty. Wyróżnienia Targów Kielce przyznano: za system przedpłatowy do wodomierzy ? firmie Apator Powogaz z Poznania; za wodomierz jednostrumieniowy mechaniczny TYP: ZUZANNA ? Polskiej Fabryce Wodomierzy i Ciepłomierzy Antoni Fila, a za oczyszczalnię mechaniczno-biologiczną Delfin Pro Premium ? przedsiębiorstwu Delfin z Kielc.
Medal Targów Kielce za system stacjonarnego odczytu IZAR+R4 trafił do firmy Mirometr z Bażanowic. Wyróżnienia za aranżację stoiska otrzymały dwie firmy: ITRON POLSKA z Krakowa oraz Kielecka Fabryka Pomp BIAŁOGON. Natomiast Medal Targów Kielce za aranżację stoiska trafił do przedsiębiorstwa Apator Powogaz. Nagrodzonym gratulujemy! Kolejne Międzynarodowe Targi Infrastruktury Wodno-Ściekowej, Odwodnień i Melioracji TIWS przewidziano w dniach 8-10.09.2014 r.
Anna Lembicz