Na co dzień słyszymy bądź czytamy w mediach o niewyobrażalnym wzroście cen baryłki ropy naftowej, o kurczeniu się zasobów naturalnych surowców i o ich negatywnym wpływie na nasze środowisko. Dojrzeliśmy już na tyle, by zrozumieć potrzebę inwestowania w nową technologię.

Na rynku zagranicznym jest już rzeczą powszechną stosowanie w budownictwie kolektorów słonecznych i pomp ciepła. Nasz rodzimy rynek nie odbiega daleko od standardów naszych sąsiadów – jest już wiele firm zajmujących się montażem takich instalacji, jednak ilość inwestycji jest diametralnie różna, pomimo że mamy nie tylko ekspertów w tych dziedzinach, ale także zainteresowanie klientów, czyli ogólnie społeczeństwa, nową technologią. W Polsce mamy 1600 (± 200) godzin słonecznych w ciągu roku, zaś na 1 m² powierzchni ziemi naszej strefy klimatycznej dociera do 1000 kWh energii słonecznej, więc jest to energia wystarczająca do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Paraboliczny kolektor rynnowy

Kolektory paraboliczne
Ten rodzaj kolektorów jest jeszcze mało powszechny na polskim rynku. Warto jednak zwrócić na niego uwagę (fot.). Budową, kształtem i zasadą działania kolektory te różnią się od tradycyjnych płaskich kolektorów. Padające promienie skupiane są na rurce absorbera, umieszczonej w linii ogniskowej parabolicznego reflekt...