Kolektory słoneczne są przetwornikiem energii promieniowania słonecznego w ciepło. Najczęściej wykorzystuje się kolektory cieczowe do ogrzewania c.w.u., zdecydowanie rzadziej użytkuje się kolektory powietrzne służące do ogrzewania powietrza, wykorzystywanego w suszarnictwie lub też do podgrzewania powietrza w pomieszczeniach.

Obecnie w Polsce praktycznie nie istnieje rynek komercyjnie wytwarzanych kolektorów powietrznych, a nieliczne produkty importowane cieszą się na razie niewielkim zainteresowaniem. Z kolei kolektor wart uwagi to np. ten z absorberem perforowanym SOLARWALL z Kanady, ale jest on niedostępny na polskim rynku.
Suszenie to jeden z najbardziej energochłonnych procesów, który ma istotny wpływ na cenę rynkową tak powstałego produktu. W Polsce na procesy suszenia płodów rolnych zużywa się 30-35 PJ/rok energii1. Suszenie pozbawia produkty żywnościowe znacznej ilości wody, a tym samym uniemożliwia wzrost i rozmnażanie się grzybów pleśniowych, drożdży i bakterii. Ponadto w znacznym stopniu obniża wagę produktów i umożliwia w odpowiednich warunkach długie ich przechowywanie.
Mając na uwadze duże zapotrzebowanie na ciepło niskotemperaturowe w procesie suszenia produktów rolniczych oraz okres zapotrzebowania na ciepło pokrywający się z czasem wysokiej dostępności promieniowania słonecznego, uzasadnionym jest wykorzystanie kolektorów słonecznych w suszarnictwie.
W rolnictwie energia odnawialna (w tym energia słoneczna) była znana i wykorzys...