Zainteresowanie kolektorami słonecznymi sprawiło, że na rynku pojawiła się szeroka ich oferta. Jednocześnie klienci zaczęli poszukiwać kolektorów o lepszych parametrach.

Badania sprawności kolektorów próżniowych potwierdziły ich większą sprawność w stosunku do kolektorów płaskich.
Na bazie badań zaczęły powstawać mity o osiągach tych urządzeń. Oczywiście, że dobrze wykonane kolektory próżniowe mają większą sprawność niż kolektory płaskie, ale duża część kolektorów, jaka pojawiła się na rynku, nie spełnia podstawowych wymogów tego rodzaju urządzeń. Dotyczy to kolektorów chińskich, które wizualnie niewiele różnią się od wyrobów wiodących firm.

Jak je rozpoznać?
Cała tajemnica tkwi wewnątrz kolektora. Podstawowym błędem popełnianym przez wszystkich, którzy nie mają wiedzy o kolektorach, jest wrzucenie wszystkich typów kolektorów próżniowych do jednego worka. Zwłaszcza przy wyborze należy zwrócić uwagę na wewnętrzną budowę, ilość rur i ich średnicę w kolektorze. Są kolektory, które posiadają nie więcej jak dziesięć rur i są takie, które posiadają dwadzieścia i więcej rur, przez co ich osiągi są zróżnicowane. Istnieją też kolektory, w których średnica zewnętrzna rury wynosi 47 mm, a znowuż w innych – 58 mm, co także wpływa na dysproporcję osiągów.
W kolektorze płaskim obliczenie powierzchni apertury (powierzchni czynnej absorbera, na której wytwarzane jest ciepło) jest proste – szerokość razy wysokość absorbera. Natomiast ...