Rozwój technologiczny i wzrost zapotrzebowania na różne metale wymaga innego podejścia do współczesnego recyklingu. Obecnie musi być to proces odpowiednio przygotowany, oparty o bardzo dobre zarządzanie.

W coraz szybszym tempie wyczerpują się naturalne złoża surowców mineralnych. Można to zauważyć na całym globie, a szczególnie w Europie. Siłą napędową współczesnego przemysłu jest podaż surowców, co staje się coraz większym wyzwaniem dla naszego kontynentu, który jest słabo zaopatrzony w zasoby naturalne. Niestabilność rynków, niepokoje polityczne, zmienność cen, różne zastosowanie produktów oraz coraz większe wymagania w zakresie ochrony środowiska to tylko niektóre aspekty wpływające na dostawy surowców dla przemysłu. Do tego dochodzą jeszcze zmiany demograficzne, urbanizacja oraz globalizacja, które wymuszają działania innowacyjne, mające doprowadzić do zmniejszenia zużycia zasobów naturalnych.

Skomplikowany proces

Rozwój technologiczny i wzrost zapotrzebowania na różne metale wymaga odpowiednio przygotowanego i zarządzanego recyklingu. Coraz większa złożoność produktów prowadzi do utraty wartości samego systemu recyklingu oraz zwiększa wymagania ekonomiczne i technologiczne. W przypadku wyrobów z metali nieszlachetnych ? stali, miedzi czy magnezu ? można je odzyskiwać względnie łatwo. Wynika to z prostego i jednorodnego zastosowania. Bardziej skomplikowanymi przypadkami są np. urządzenia elektryczne i e...