Zakład Segregacji Surowców Wtórnych i Kompostownia Odpadów Organicznych powstał w Zabrzu w 1999 r. (pisaliśmy o tym w listopadzie 1999 r.). Właścicielem Zakładu Segregacji i Kompostowania jest Urząd Miejski, który przekazał go do prowadzenia i eksploatacji Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki w Zabrzu.

Zasadniczym elementem zakładu jest hala sortowni, w której zainstalowane zostały niezbędne urządzenia. Są to linia sortownicza Horstmann'a, urządzenie do rozdrabniania tworzyw sztucznych, urządzeń do prasowania w bele i wiązania: makulatury, butelek i folii z tworzyw sztucznych, wózek widłowy i ładowarka czołowa wraz z osprzętem zapewniającym kompletną obsługę linii sortowniczej i kompostowni [Fot. 1. W Zabrzu wykorzystywana jest linia sortownicza Hortsmann'a]. Obok hali znajduje się zadaszona wiata, przeznaczona do gromadzenia wysortowanych surowców wtórnych. W Zabrzu przyjmowane, przerabiane i sprzedawane są: makulatura, szkło, metale, tworzywa sztuczne i tekstylia. Zakład może przyjąć i przerobić dziennie ok. 60 ton wysegregowanych przez mieszkańców odpadów, daje to wielkość 15 tys. ton rocznie.
Aby funkcjonowanie Zakładu Segregacji było racjonalne, na terenie miasta należało wprowadzić system segregacji odpadów u źródła, za którego realizację odpowiedzialne jest również zabrzańskie MPGK. Poszczególne frakcje odpad...