Odpady z przemysłu rolno-spożywczego klasyfikowane są do grupy 02 wg katalogu odpadów i zgodnie z zapisami KPGO, stanowią ok. 7% ogólnej ilości wytwarzanych odpadów innych niż komunalne i niebezpieczne. Są one w znacznym stopniu poddawane procesom odzysku (w ok. 87%).

Wytwarzane przez przemysł spożywczy odpady mogą być cennym źródłem surowców do procesu kompostowania, ale takiej formie recyklingu podlega ich tylko 0,4%1. Niestety, w warunkach krajowych kompost jest nadal nawozem organicznym albo odpadem. Ten brak zróżnicowania jakościowego kompostu ogranicza stosowanie recyklingu organicznego poprzez kompostowanie, a tym samym możliwości recyklingu odpadów biodegradowalnych. Niełatwo określić listę odpadów, które po kompostowaniu sprostają wymogom kompostu jako nawozu organicznego. W warunkach krajowych trudne są do spełnienia wymagania procesowe i surowcowe dotyczące kompostowania ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego. Przejęte wprost rozporządzenie WE nr 1774/20022 spowodowało niemożność wykorzystania w procesie kompostowania nawet odpadów organicznych z gospodarstw domowych, nie wspominając o odpadach przemysłowych.
W znacznej części odpadów z przemysłu rolno-spożywczego kompostowanie przebiega bez zakłóceń - gotowy produkt jest pozbawiony zanieczyszczeń i może spełnić wymagania nawozowe. Należy dodać, że ten rodzaj odpadów ma większą stabilność składu niż...