Kompostowniki w świetle nowelizacji ustawy czystościowej
Nowelizacja ustawy czystościowej, która uprawomocniła się 6 września 2019 r., wiele zmienia w gospodarce odpadami. Jedną z nowości jest zastosowanie zniżki w opłacie za wywóz odpadów dla mieszkańców domów jednorodzinnych kompostujących bioodpady w kompostownikach przydomowych.
Artykuł 6k omawianej ustawy opisuje obligatoryjne wytyczne dla rady gminy. W punkcie 4a ustawodawca wyraźnie określa, iż zwolnienie dotyczyć będzie wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych kompostujących bioodpady w kompostowniku przydomowym. Będzie to jedno z wyzwań dla samorządów przy dostosowaniu lokalnych przepisów do nowej ?czystościówki?.
Kłopotliwe jest już samo wyliczenie kwoty zwolnienia. Wiele gmin ma z tym duży problem, gdyż z jednej strony są w stanie teoretycznie wyliczyć kwotę obniżki, z drugiej zaś pojawiają się obawy, iż wpływy do systemu będą mniejsze, a faktyczna ilość odbieranych bioodpadów nie spadnie. Taka sytuacja może zachwiać finansowe ?bilansowanie się? systemu. Kolejne obawy budzi pytanie, czy obniżka, która może być czasem symboliczna, faktycznie będzie motywacją dla mieszkańców do działania w zakresie kompostowania. Zazwyczaj wyliczenia gmin wynoszą ok. 1,50-2 zł upustu, co może być zbyt małą zachętą dla właścicieli domów do gospodarowania bioodpadów ?u źródła?. W kraju są gminy, gdzie planuje się blisko 30-procentową bonifikatę dla kompostujących celem powszechnego korzystania z kompostowników, lecz są one w zdecydowanej mniejsz...