Komu to przynosi korzyść?
Komu to przynosi korzyść?
Prowadząc rozważania nad zmianami systemu prawnego, warto czasami zadać sobie powyższe pytanie ? nie tylko w kontekście skierowanego do Najwyższej Izby Kontroli wniosku Warszawy o skontrolowanie uchwalania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
W pierwotnym kształcie reformy odpadowej przyjęto założenie, że gminy będą mogły swobodnie podejmować decyzje w kwestii objęcia nieruchomości niezamieszkałych lokalnym systemem gospodarki odpadami. Niestety, dokonane ostatnimi czasy zmiany przepisów prawnych całkowicie odwracają dotychczasowe rozwiązania, przyznając właścicielom nieruchomości niezamieszkałych prawo do decydowania o przystąpieniu do gminnego systemu. Wójtów i burmistrzów zobowiązano także do udzielenia zamówienia publicznego w trybie przetargu na realizację usług w tym zakresie. Nowelizacja ustawy wprowadziła ponadto maksymalne stawki opłat, wynoszące w tym przypadku 3,2% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za pojemnik o pojemności 1100 l lub 1% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za worek o pojemności 120 l. Za pojemniki lub worki o mniejszej lub większej pojemności stawki opłat ustala się w wysokości proporcjonalnej do ich pojemności.
Konia z rzędem temu, kto dojdzie, na czyją korzyść działają te regulacje. Przyjęte procedury przystępowania nieruchomości niezamieszkałych do gminnego syste...