Komunalne osady ściekowe zostały zdefiniowane w art. 3 ust. 3 pkt 2 Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (DzU z 2007 r. nr 39, poz. 251, z późn. zm.) jako pochodzący z oczyszczalni ścieków osad zarówno z komór fermentacyjnych, jak i z innych instalacji służących do oczyszczania ścieków komunalnych oraz innych ścieków o składzie zbliżonym do składu ścieków komunalnych.

Należy z całą stanowczością stwierdzić, że komunalne osady ściekowe nie są odpadami komunalnymi, które zgodnie z definicją zawartą w art. 3 ust. 3 pkt 4 ustawy o odpadach stanowią odpady powstające w gospodarstwach domowych, a także podobne do nich ze względu na swój skład i charakter odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców.
 
Konieczne zagospodarowanie
Do komunalnych osadów ściekowych stosują się zasady gospodarowania odpadami, określone w rozdziale 2 ustawy o odpadach, ale w dobie intensywnej budowy i rozbudowy istniejących oczyszczalni ścieków komunalnych należy szczególnie przypomnieć zasadę zawartą w art. 5. Zgodnie z nią każdy, kto podejmuje działania powodujące lub mogące powodować powstawanie odpadów, powinien takie działania planować, projektować i prowadzić. Ma to zapobiegać powstawaniu odpadów lub ograniczać ich ilość i negatywne oddziaływanie na środowisko przy wytwarzaniu p...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?