Przedstawiona przez Komisję Europejską strategia długookresowego rozwoju Europy oparta została na założeniu budowy w Europie gospodarki niskoemisyjnej i zasobooszczędnej. Stanowi to koncepcję wzrostu endogenicznego.
 
Podstawowymi czynnikami mającymi zadecydować o wzroście i rozwoju Unii Europejskiej mają być inwestycje w kapitał ludzki oraz postęp technologiczny, związany z ograniczaniem emisyjności i zasobochłonności gospodarek. Nadanie przyszłej gospodarce europejskiej charakteru gospodarki niskoemisyjnej i zasobooszczędnej wymaga podjęcia zintegrowanych i wielopłaszczyznowych działań na rzecz rzeczywistego ograniczania negatywnego oddziaływania człowieka na środowisko przyrodnicze. Koniecznością jest określenie poprawnej hierarchii podejmowanych działań. Szczególne znaczenie mają działania w sferze kształtowania świadomości społecznej. Przemiana ta jest warunkiem koniecznym do poszanowania człowieka i zasobów natury, kierowania się w działalności gospodarczej dobrem ogółu nie zaś zyskiem finansowym. Pozostaje też warunkiem zmiany modelu konsumpcji, który powinien być zgodny z rzeczywistymi potrzebami, a nie tworzony pod wpływem działań marketingowych i narzucanych wzorców.
Problematyka zasobooszczędności gospodarki pozostaje ściśle związana z koniecznością racjonalizacji i poprawy efektywności wykorzystania zasobów, w tym maksymalnego wykorz...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?