Koncepcja zagospodarowania wód opadowych
W ciągu ostatnich lat wielokrotnie doświadczyliśmy tragicznych w skutkach powodzi. Zniszczenia po niektórych z nich do dziś nie zostały usunięte.
Problem powodzi i podtopień jest jednak coraz intensywniej badany, a świadomość możliwości zapobiegania tym zjawiskom, jak również znajomość narzędzi pozwalających przewidzieć ich zakres stają się coraz większe. Podejmuje się więc szereg działań, zmierzających do określenia i użycia różnorodnych rozwiązań zabezpieczających przed zalewaniem. Najważniejszym narzędziem, dającym możliwość ich efektywnego i ekonomicznie zasadnego wprowadzenia, są koncepcyjne modele matematyczne. Symulacje wykonane na modelach matematycznych pozwalają nie tylko na ocenę stanu faktycznego w danej zlewni, ale dają również możliwość zweryfikowania scenariuszy koncepcji zabezpieczenia przeciwpowodziowego i wybrania najbardziej korzystnego rozwiązania w danych okolicznościach.
Tak właśnie było przy wykonywaniu opracowania koncepcji zagospodarowania wód opadowych Skawińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej (SAG) w zlewni Rzepnika (rys. 1).
Biorąc pod uwagę charakter zlewni, uznano, że rozbudowa strefy ekonomicznej może wymagać wprowadzenia zmian, które chroniłyby obszar przed zagrożeniami powodziowymi. Modyfikacje miały dotyczyć nie tylko systemów biernej i czynnej ochrony przeciwpowodziowej przed wystąpieniem z brzegów potoku Rzepnik, okolicznych strumieni i rowów melioracyjnych, ale również sieci kanalizacj...