Osiemnasta edycja Konferencji EuroPOWER ? jednego z najważniejszych wydarzeń branży energetycznej w Polsce ? odbyła się w dniach 20-21 listopada 2014 r. w Hotelu Sheraton w Warszawie. Spotkanie to, jak co roku, było okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń ekspertów z sektora energetyczno-paliwowego oraz administracji centralnej, a także platformą dialogu dotyczącego rozwoju rynków na różnych płaszczyznach. Konferencję, zorganizowaną przez MM Conferences, uroczyście otworzył Jerzy Witold Pietrewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

W jednym miejscu skupili się prezesi, członkowie zarządów, dyrektorzy koncernów oraz grup energetyczno-paliwowych, elektrowni, elektrociepłowni, przedsiębiorstw sieciowych oraz firm świadczących usługi dla podmiotów z branży energetycznej. Mogli oni porozmawiać o najistotniejszych zmianach zachodzących na rynku, przeanalizować nowe trendy oraz wspólnie poszukiwać modeli biznesowych, pozwalających na realizację przyjętych wcześniej strategii.

Kluczowym panelem dyskusyjnym, który odbył się pierwszego dnia konferencji EuroPOWER, był blok ?Społeczna gospodarka rynkowa w Polsce: jakie państwo, jaki rynek ? czy możemy być konkurencyjni??, podczas którego specjaliści wspólnie z przedstawicielami rządu debatowali nad kondycją gospodarki kraju i jej konkurencyjnością. Podsumowaniem panelu były słowa dr. Jacka Tomkiewicza (Centrum Badawcze Transformacji, Integracji i Globalizacji), który określił sytuację jako optymistyczną. Jego zdaniem, zarówno rozwój sektora usługowego, jak i wprowadzane zmiany regulacyjne owocują zmniejszaniem się energochłonności kraju oraz stabilizacją rezerw energetycznych.

Także podczas kolejnego bloku ?Wizja rozwoju polskiej energetyki ? instytucjonalizacja i funkcjonowanie? prelegenci podkreślali, jak istotną rolę odgrywa państwo oraz jak wiele zależy od polityki. Zdaniem ekspertów, większe wsparcie kluczowych inwestycji energetycznych przez rząd zaowocowałoby wzmocnieniem pozycji Polski oraz jej konkurencyjności na arenie międzynarodowej.

Szczególnie duże audytorium zgromadził panel dyskusyjny ?Konkurencja na rynku gazu?. Udział w nim wzięli: Małgorzata Szymańska, dyrektor Departamentu Ropy i Gazu w Ministerstwie Gospodarki, Wojciech Dorabialski, naczelnik Wydziału Analiz Ekonomicznych w Departamencie Analiz Rynku Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Piotr Chełmiński, członek Zarządu ds. Petrochemii w PKN ORLEN, dr hab. Jan Chadam, prezes Zarządu firmy GAZ-SYSTEM, Mariusz Caliński, prezes Zarządu Grupy DUON, a także Agnieszka Łakoma z Polskiej Agencji Prasowej. Podczas dyskusji prelegenci omawiali kwestie  potrzeb i ograniczeń rynku gazu oraz prawdopodobne scenariusze rozwoju branży.

(ap)