Katedra Ekonomii Wydziału Zarządzania, Wydział Zarządzania oraz Studenckie Koło Naukowe ?Eurointegracja? Politechniki Rzeszowskiej (PRZ), 28 kwietnia br. zorganizowały konferencję ?Bezpieczeństwo energetyczne na wspólnym rynku energii UE?, w której uczestniczyło ponad 800 osób, w tym blisko 300 internautów. Konferencja składała się z dwóch sesji plenarnych oraz pięciu paneli tematycznych, w których wzięło udział prawie 50 prelegentów z 20 ośrodków naukowych z Polski.

Podczas konferencji starano się wypracować odpowiedzi na pytania, w jaki sposób wspierać konkurencyjność polskiej gospodarki na wspólnym rynku energii, jakie powinny być filary wspólnego rynku, a także jaki wybrać model integracji rynku energii UE.

W sesji plenarnej ?Wspólny rynek energii UE a konkurencyjność polskiej gospodarki?, moderowanej przez dr. Mariusza Ruszela (PRZ), głos zabrał m.in. Marcin Korolec, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, który podkreślił, że dzisiaj decydujemy o tym, w jaki sposób będzie wyglądał rynek energii za pięć, dziesięć czy też piętnaście lat. Zdaniem ministra, projekt Unii Energetycznej zapoczątkuje proces polityczny, który przyczyni się do zwiększenie integracji sieci gazowych i elektroenergetycznych w UE. Jednocześnie, wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii w oparciu o aktualne technologie, potrzebne będzie źródło stabilizacji rynku energii UE. Szansą na rozwój sektora energetycznego jest Fundusz...