Konferencja PRiK
W dniach od 29 listopada do 1 grudnia 2012 r. Polskie Stowarzyszenie Producentów Rur i Kształtek z Tworzyw Sztucznych (PRiK) zorganizowało już po raz szósty Konferencję Techniczną „Sieci kanalizacyjne i wodociągowe z tworzyw sztucznych”. Na spotkanie, które tym razem odbyło się w Hotelu Magellan w Bronisławowie nad Zalewem Sulejowskim, przybyło ponad 100 gości. Konferencja już od kilku lat odbywa się pod patronatem honorowym Ministerstwa Gospodarki, zaś Instytut Techniki Budowlanej oraz Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników tradycyjnie sprawują patronat naukowy.
Partnerami konferencji, od początku jej istnienia, są PVC4Pipes – organizacja producentów rur z PVC – oraz PE100+ Association – stowarzyszenie wytwórców polietylenów do produkcji rur.
Spotkanie zorganizowane zostało z myślą o odbiorcach reprezentujących szeroko pojętą branżę wodociągowo-kanalizacyjną. Goście wysłuchali licznych referatów, poświęconych obszernemu zagadnieniu zastosowania rur z tworzyw sztucznych. Konferencję otworzył prezes Zarządu Stowarzyszenia PRiK, Jacek Sobkowiak. Jako pierwsza wystąpiła prof. Wiktoria Bolkowska z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie, która omówiła sytuację na rynku budowlanym, przyczyny ograniczeń wzrostu budownictwa i perspektywy jego rozwoju. Referat dotyczący PVC z recyklingu jako materiału na rury wygłosił Rafał Jankowski. Ostatni tego dnia wykład należał do Lecha Kowala, który poruszył temat bezwykopowej wymiany kanałów kanalizacyjnych modułami PE-HD. Autor omawiał praktyczne doświadczenia wynikające z modernizacji i rozbudowy systemu odbioru ścieków w Ostrołęce. Wieczorem dla uczestników przygotowano uroczysty bankiet, w trakcie którego wystąpiła gwiazda wieczoru – kabaret Limo.
Dzień drugi rozpoczęło wystąpienie Józefa Lewickiego, który omówił projekt „Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie – Faza II” jako przykład zastosowań rur tworzywowych w dużym projekcie inwestycyjnym. Głównym celem projektu było uregulowanie problemu gospodarki wodno-ściekowej na terenie 11 gmin objętych inwestycją i dostosowanie jej do standardów określonych w dyrektywach Unii Europejskiej. Temat odwodnienia terenów i zagospodarowania wód opadowych poruszył Rafał Jankowski, zaś o niektórych typowych błędach w projektowaniu i montażu sieci wodociągowych i kanalizacyjnych z tworzyw sztucznych opowiedział Piotr Falkowski. Sesję zakończył Bogdan Majka, który skupił się na wybranych aspektach projektowania i eksploatacji sieci wodociągowej z PE i żeliwa sferoidalnego.
Ponadto poruszono następujące zagadnienia: ograniczenie strat wody w sieciach wodociągowych (dr inż. Florian Piechurski), rury sztywne i elastyczne w Europie – porównanie własności i oddziaływania środowiskowego (Mariola Błajet), w którym autorka zaprezentowała wyniki pracy badawczej „Europejskie badanie wpływu na środowisko komunalnych systemów kanalizacyjnych wykonanych z różnych materiałów”. Pan Stanisław Mokrzycki omówił praktyczne aspekty czyszczenia przewodów kanalizacyjnych, natomiast Ulrich Schülte z PE100+ Association zaprezentował historię i właściwości tworzywa HD-PE do rur ciśnieniowych.
W trakcie ostatniej sesji Michał Czarski przedstawił Śląski Klaster Wodny jako kreatora przemian i rozwoju branży wodno-kanalizacyjnej na terenie Śląska, a dr inż. Tadeusz Rzepecki, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” zaprezentował aktualne problemy branży wodno-ściekowej. Część merytoryczną konferencji zakończył przegląd materiałów stosowanych podczas budowy sieci i instalacji wodociągowych, przygotowany przez dr inż. Izabelę Kruszelnicką z Politechniki Poznańskiej.
Jacek Leszczyński, PRiK