W wyroku z 28 marca 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odnosi się do wątpliwości związanych z procedurą utraty statusu odpadu. Wyrok ten ma duże znaczenie także dla polskich przedsiębiorców działających w obszarze gospodarowania odpadami, w szczególności wytwarzających z nich paliwa alternatywne.

Problematyka utraty statusu odpadu od co najmniej kilku lat stanowi istotny temat dyskusji w branży gospodarowania odpadami. Biorąc pod uwagę wdrażanie w życie idei gospodarki o obiegu zamkniętym, nie można zapominać, że procedura end-of-waste może mieć także dużo szersze znaczenie. Potencjał ten jest szczególnie widoczny w odniesieniu do paliw alternatywnych, które przy spełnieniu odpowiednich warunków technicznych oraz środowiskowych mogłyby odegrać istotną rolę w kontekście transformacji energetycznej wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Należy zresztą wskazać, że już w Komunikacie z 2 grudnia 2015 r. pt. ?Zamknięcie obiegu ? plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym? (COM/2015/0614), stanowiącym wstęp do prac legislacyjnych nad koncepcją circular economy, Komisja Europejska poruszyła tę problematykę. Z jednej strony Komisja położyła bowiem w tym dokumencie silny nacisk na procedurę utraty statusu odpadu, wskazując, że cyt.: W gospodarce o obiegu zamkniętym materiały, które zostają poddane recyklingowi, powinny być ponownie wykorzystywane w gospodarce jako surowce wtórne, które mogą zstąp...