Zasady gospodarki komunalnymi odpadami biodegradowalnymi pierwotnie zapisano w dyrektywie „składowiskowej” (dyrektywa Rady 99/31/WE w sprawie ziemnych składowisk odpadów), a następnie wpisano je jako cel strategiczny w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami 2010.

Konkretnego adresata i wykonawcę postanowień dyrektywy i KPGO wskazała nowelizacja ustawy o odpadach z 2005 r., w której zapisano, że „Do obowiązkowych zadań własnych gmin w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi należy (…) zapewnianie warunków ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania”. Wskazano w niej również poziomy redukcji przypadające w kolejnych latach progowych, zgodnie ze wspomnianą powyżej dyrektywą.
Równocześnie w przepisach karnych zapisano, że „Stwierdzając naruszenie przez gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę obowiązku w zakresie ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, kierowanych do składowania, wojewódzki inspektor ochrony środowiska nakłada na podmiot do tego obowiązany, w drodze decyzji, opłatę sankcyjną w wysokości od 40 tysięcy do 200 tysięcy złotych, ustalając wysokość opłaty w zależności od stopnia niewykonania obowiązku”.
Znacznie dolegliwsze kary grożą Polsce za niewywiązywanie się z obowiązków przyjętych w Traktacie Akcesyjnym. W przypadku nied...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?