Problem wód opadowych na obszarach zurbanizowanych należy do najważniejszych czynników ich normalnego funkcjonowania. Obok kanalizacji ważne są tu naturalne i sztuczne zbiorniki oraz cieki, a także melioracje budowlane, poldery i urządzenia do infiltracji wód opadowych. Dodatkowo w poszczególnych przypadkach istotną rolę odgrywają elementy melioracji rolnych, a procesy urbanizacyjne są w stanie zaburzać sytuację w ciekach poniżej obsługiwanej jednostki.

Problemy zagospodarowania wód opadowych występują w granicach naturalnych zlewni hydrologicznych. Odpowiednie działania muszą być podejmowane na terenach dominujących, również wykraczających poza granice administracyjne. Konieczne są działania osłonowe, przy czym czynnikiem szczególnym pozostaje zły stan wielu elementów melioracji rolnych (od początku lat 90. wiele z nich nie jest eksploatowanych, a koszenie rowów i ich pogłębianie odbywa się sporadycznie), który ułatwia zakłócenia na niżej położonych terenach.

Podstawy prawne funkcjonowania wodociągów i kanalizacji
O stanie infrastruktury technicznej decydują w dużym stopniu warunki historyczne. W Polsce w latach 1850-1900, gdy kształtowały się nadal aktualne standardy1-3, pomiędzy zaborami występowały różnice w traktowaniu problemu. Skrajne postawy to daleko idąca samodzielność lokalna w Niemczech oraz centralizacja w Rosji. Już wtedy dysponowano realistycznymi ocenami w odniesieniu do np. zagospodarowania wód opadowych (kryt...