Podczas posiedzenia 1 marca 2018 r. w Żywcu członkowie Zarządu ZMP poparli projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, ale zaproponowali włączenie do jej składu stowarzyszeń JST.

W opinii dotyczącej projektu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego Zarząd Związku popiera zaproponowane przez prezydenta RP zmiany, obejmujące m.in. zwiększenie katalogu kompetencji Rady Dialogu Społecznego oraz strony pracowników i pracodawców, a także wzmocnienie organizacyjne Rady. Jednocześnie wnosi o zmianę art. 24 ustawy, polegającą na włączeniu stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego do podmiotów wymienionych w tym przepisie, aby mogły one stać się pełnoprawnymi członkami Rady Dialogu Społecznego. Argumentem przemawiającym za tą zmianą jest to, że sektor samorządowy jest największym pracodawcą w Polsce, a JST nie mogą tworzyć organizacji pracodawców. W uzasadnieniu opinii przypomniano ponadto, że ZMP ma obecnie w swoich obowiązkach statutowych reprezentowanie wspólnych interesów miast jako pracodawców.

Prezydenci i burmistrzowie zasiadający w Zarządzie Związku przygotowali też zmiany w ustawie o samorządzie gminnym, dotyczące budżetów obywatelskich, w sprawie których chcą lobbować u prezydenta RP. Chodzi o budzące wątpliwości przepisy wprowadzone Ustawą z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększania udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania...