Tytuł „Lidera Polskiej Ekologii”, nadawany przez Ministra Środowiska, jest uhonorowaniem tych wszystkich, którzy poprzez działania na rzecz zachowania i poprawy stanu środowiska naszego kraju poprawiają jakość życia jego mieszkańców. Laur ten jest podziękowaniem za inicjatywy mające swój wymierny efekt w skali zarówno lokalnej, jak i globalnej.

Od 14 lat Minister Środowiska wybiera „Liderów Polskiej Ekologii” spośród przedsiębiorstw, gmin i powiatów oraz fundacji i stowarzyszeń, które podjęły działania na rzecz ochrony środowiska, uznając je za najlepszą drogę do sukcesu. Zadaniem organizowanego od 1996 r. Konkursu jest również upowszechnianie pozytywnych wzorców i metod osiągania sukcesów gospodarczych dzięki działaniom na polu ochrony środowiska. Jednocześnie tytuł „Lider Polskiej Ekologii” stanowi zachętę do dalszych działań w celu ograniczania emisji zanieczyszczeń do środowiska, poprawy jakości środowiska oraz ochrony przyrody, prowadzonych w przedsiębiorstwach, gminach i związkach gmin oraz powiatach.
W latach 1996-2010 do Konkursu zgłoszono prawie tysiąc pięćset przedsięwzięć, których realizatorami były przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe oraz jednostki samorządu terytorialnego (gminy, związki gmin, powiaty) we współpracy z jednostkami badawczo-rozwojowymi i uczelniami oraz społecznościami lokalnymi. Taka formuła Konkursu pozwala na ukazanie działań proekologicznych w sferze produkcji oraz usług, a także różnorodnych inicjatyw lokalnych.
 
Atut konkurencyjności
Przedsięwzięcia, których realizatorzy zdobyli tytuł „Lider Polskiej Ekologii”, stanowią przykład konsekwentnego dążenia do osiągnięcia wysokich standardów ochrony środowiska i zaangażowania się w nowoczesne inicjatywy na rzecz poprawy jego stanu. Ochrona środowiska postrzegana jest przez laureatów i uczestników Konkursu jako atut konkurencyjności i ważny element rynku.
Tak jak ochrona środowiska nie stoi w miejscu – tak też Konkurs ewoluuje. Zaostrzane są kryteria, a warunki uczestnictwa w akcji dostosowywane są do nowych przepisów prawa czy zmieniającej się sytuacji gospodarczej. Dzięki temu laureaci Konkursu to rzeczywiście najlepsi z najlepszych. Nad jego przebiegiem czuwa powołana przez Ministra Środowiska Rada Programowa, w której skład wchodzą przedstawiciele publicznych instytucji zajmujących się ochroną środowiska oraz branżowi eksperci. Podstawowymi kryteriami oceny przedsięwzięć realizowanych przez jednostki ubiegające się o tytuł „Lidera Polskiej Ekologii” są: wysoki efekt ekologiczny, ekonomiczny i społeczny oraz uniwersalność, oryginalność i nowoczesność prezentowanych rozwiązań.
Od 13. edycji trzykrotnym laureatom Konkursu przyznawany będzie tytuł „Super Lider Polskiej Ekologii”. Daje to możliwość dodatkowego nagrodzenia jednostek, których działania na rzecz ochrony środowiska nie są jednorazowymi akcjami, ale koncepcjami systemowymi i długoterminowymi. Aby siła oddziaływania tytułu „Lider Polskiej Ekologii” była większa, zrezygnowano z przyznawania wyróżnień, licząc na to, że jednostki nienagrodzone postanowią zapracować na tytuł w następnych edycjach.
 
Ponad setka nagrodzonych
Od 1997 r. Minister Środowiska uhonorował tytułem „Lider Polskiej Ekologii” 118 jednostek. Osiemdziesiąt tytułów „Lider Polskiej Ekologii” uzyskały przedsiębiorstwa, a trzydzieści cztery – jednostki samorządu terytorialnego. Nagrodzonych samorządów jest mniej, ponieważ uczestniczą w Konkursie dopiero od 2001 r. Niektóre jednostki startowały po trzy, a nawet cztery razy, zanim zrealizowane przez nie przedsięwzięcia zostały nagrodzone.
Dwukrotnie tytuł „Lider Polskiej Ekologii” otrzymały cztery przedsiębiorstwa: ECOINSTAL z Poznania, Hydroprojekt z Warszawy, Rockwool Polska z Cigacic, Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji z Jastrzębia Zdroju oraz UTEX z Rybnika. W 2009 r. po raz pierwszy drugi tytuł „Lidera Polskiej Ekologii” otrzymała jednostka samorządowa – Miasto Poznań.
Organizację Konkursu finansują Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Ministerstwem Środowiska.
 
Więcej informacji o Konkursie i jego laureatach na stronie internetowej www.liderpolskiejekologii.pl