Według art. 23 Ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (P.z.p.),wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia publicznego. Oznacza to, że jedną ofertę może złożyć więcej podmiotów, działających wspólnie w celu uzyskania i wykonania zamówienia.

Zamawiający nie powinien różnicować sytuacji wykonawcy ze względu na to, czy jest to tzw. konsorcjum, czy samodzielny wykonawca. Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia powinni być traktowani na równych zasadach z tymi działającym samodzielnie.

W wyroku z 23 stycznia 2007 r. Zespół Arbitrów przy Urzędzie Zamówień Publicznych (UZP/ZO/0-63/07) orzekł, że pełnomocnictwo dla pełnomocnika konsorcjum (ustanowionego zgodnie z art. 23 ust. 2 P.z.p.) musi zostać udzielone przez wszystkich członków konsorcjum oraz że udzielone pełnomocnictwo nie uprawniało pana A. do działania jako pełnomocnika konsorcjum, albowiem zostało udzielone jedynie przez jednego z wykonawców wchodzących w skład konsorcjum, a nie przez wszystkich konsorcjantów. Tym samym pan A. działał w postępowaniu jako falsus procurator (art. 103 k.c.) i jego działania wi...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?

css.php