Przez jedenaście lat obowiązywania ustawy o ochronie przyrody przepisy o ochronie gatunkowej kilkakrotnie się zmieniały. Na jakie najważniejsze regulacje warto zwrócić uwagę?

Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2013 r. poz. 627, ze zm.) uznaje ochronę gatunkową roślin, zwierząt i grzybów za jedną z form ochrony przyrody, poświęcając jej przepisy art. 46-64, zamieszczone w rozdziale 2. Do tego dochodzą przepisy wyjaśniające znaczenie terminów (odpowiednie punkty art. 5) oraz przepisy sankcyjne zamieszczone w rozdziale 11. Rozwinięcie regulacji ustawowych następuje w rozporządzeniach ministra właściwego do spraw środowiska, odrębnych dla ochrony gatunkowej roślin, zwierząt i grzybów.

Najważniejsze przeobrażenia

Zmiany, które zaszły w okresie jedenastu lat obowiązywania ustawy o ochronie przyrody w zakresie przepisów o ochronie gatunkowej, dotknęły samej definicji ochrony gatunkowej. Ponadto dotyczyły tego, co w ochronie gatunków jest najważniejsze, tj. systemu zakazów wraz z wyjątkami od nich, a także właściwości organów, międzynarodowej ochrony gatunków oraz przepisów o przestępstwach i wykroczeniach przeciwko gatunkom chronionym. Przedstawiając obowiązujący stan, koncentrując się na tym, co obowiązuje dziś, warto przypomnieć zmiany aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustawy z 2004 r. ? rozporządzeń Ministra Środowiska:

  • rośliny: rozporządzenie z 9 lipca 2004 r. w sp...