Dotychczasowy katalog przesłanek wykluczenia wykonawców z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego został rozszerzony wraz z wejściem w życie 11 maja br. nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych – P.z.p. (DzU z 2011 r. nr 87, poz. 484). Niestety, po raz kolejny – zamiast likwidować patologię, z jaką borykali się zamawiający – ustawodawca wprowadza przepis, który może być źródłem nadużyć.

Nowelizacja wprowadziła do art. 24 ust. 1 P.z.p. nowy pkt 1a. Zgodnie z jego brzmieniem, wykluczeniu z postępowania podlegają ci wykonawcy, z którymi dany zamawiający rozwiązał albo wypowiedział umowę w sprawie zamówienia publicznego bądź odstąpił od takiej umowy z powodu okoliczności, za które wykonawca ten ponosi odpowiedzialność. Jednak może tak się stać tylko w sytuacji, gdy rozwiązanie albo wypowiedzenie umowy bądź odstąpienie od niej nastąpiło w okresie trzech lat przed wszczęciem postępowania, a wartość niezrealizowanego zamówienia wynosiła co najmniej 5% wartości umowy.
 
Cel nowelizacji
Celem zmiany było wyeliminowanie sytuacji, w której z powodu nierzetelności wykonawcy zamawiający zmuszony był rozwiązać z nim umowę, przy czym wykonawca ten mógł bez przeszkód ponownie ubiegać się o to samo zamówienie w nowym przetargu zorganizowanym przez tego zamawiającego. Pomimo iż logicznym nastę...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?