Wykorzystanie biomasy jako paliwa w procesach wytwarzania energii jest dostrzegane w wielu krajach. Biomasa po węglu i ropie naftowej stanowi największe pierwotne źródło energii na świecie. Można do niej zaliczyć między innymi: drzewo i odpady drzewne, słomę czy wytłoki z trzciny cukrowej. Jednakże występowanie biomasy ma charakter regionalny i w wielu wypadkach jej potencjalne użycie jest ograniczone względami ekonomicznymi.

W naszym kraju jednym z podstawowych składników biomasy jest drewno i jego odpady. Można je podzielić na trzy kategorie:
  • leśne odpady drzewne,
  • odpady drzewne z zakładów przemysłowych,
  • miejskie odpady drzewne.

Należy również oczekiwać dalszego wzrostu znaczenia drewna w przypadku zwiększenia jego pozyskania ze specjalnych plantacji energetycznych. Oprócz aspektów środowiskowych na atrakcyjność biopaliwa może również wpłynąć niska cena w porównaniu do paliw kopalnych, jednakże pod warunkiem traktowania tego paliwa jako materiał odpadowy.
Warunkiem korzystnego spalania biomasy jest właściwa konstrukcja komory paleniskowej i odpowiednio prowadzony proces spalania. Obecnie jedną z najbardziej odpowiednich technologii utylizacji tego biopaliwa jest spalanie w warstwie fluidalnej. Zaletą jej są: wysoka dyspozycyjność, szeroki zakres obciążeń, możliwość spalania paliw niskojakościowych...