Po 2013 r. zabronione będzie gromadzenie na składowiskach frakcji odpadów, które można wykorzystać do celów energetycznych. Takie wymogi stawia nam Unia Europejska. Aby możliwie szybko zmniejszyć ilość odpadów trafiających do składowania, postawiono m.in. na budowę spalarni. Jest jednak jeszcze inny sposób na redukcję ilości odpadów…
Mowa o produkcji z nich paliwa alternatywnego, którego odbiorcami w Polsce są, póki co, jedynie cementownie. Choć uzyskanie dobrego jakościowo paliwa z odpadów komunalnych jest skomplikowane, to jednak metoda ta zyskuje coraz więcej zwolenników. O szansach, jakie daje branży zagospodarowania odpadów produkcja paliw formowanych, o barierach prawnych i wymogach przemysłu cementowego traktowała Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa „Paliwa z odpadów”, zorganizowana przez spółkę Abrys. Odbyła się ona w dniach 1-3 czerwca br. w Chorzowie. O tym, jak nośny to temat, świadczy chociażby liczba uczestników tego wydarzenia (blisko 200 osób).
Paliwo jako produkt
Pierwszą sesję zdominowała tematyka związana z prawnymi i finansowymi aspektami produkcji paliw alternatywnych. Sporym zainteresowaniem cieszył się wykład dr Leokadii Róg z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, która skupiła się na zagadnieniach dotyczących certyfikac...