Kosy mechaniczne są przeznaczone do wykaszania wysokich traw położonych na niedużych powierzchniach, najczęściej na nierównościach lub w trudno dostępnych miejscach. Ponadto umożliwiają koszenie traw poprzerastanych chwastami, wycinanie krzewów, a nawet ścinanie młodych drzew o grubości do 20 cm. Na rynku krajowym występują kosy pochodzące głównie z importu, jest ich kilkadziesiąt typów.

Pod względem liczebności typów wyróżniają się takie firmy jak: Stihl, Husqvarna, Solo, Alpina, Oleo-Mac, Efco, Kawasaki i inne. Do kos montowane są najczęściej silniki benzynowe dwusuwowe o mocach od 0,6 do 3,0 kW. Spotykane są także silniki czterosuwowe, emitujące mniej uciążliwe spaliny (Solo typu 30H, Alpina typu VIP.31). Z analizy rynku kos silnikowych wynika, że najliczniej reprezentowaną grupą są maszyny z silnikami o mocy 0,6-1,0 kW. Natomiast mniej jest typów z silnikami od 1,0 do 2,0 kW. Przykłady typów kos z takimi silnikami to: Oleo-Mac typu 735T, Stihl FS 200, Husqvarna 235R i wiele innych.
Na ogólną budowę kosy składają się trzy podzespoły – silnik spalinowy, wysięgnik z mechanizmami sterującymi i głowica tnąca. Napęd przenoszony jest z silnika przez sprzęgło, wał napędowy i przekładnię kątową do głowicy roboczej.

Zespoły robocze

Profesjonalne kosy mechaniczne z racji dostosowania do pracy w różnych warunkach posiadają...