Kalkulacja szczegółowa ceny jednostkowej robót oraz metoda uproszczona to dwa sposoby wyliczania kosztu za roboty i usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni. Pierwszy z nich został omówiony w lipcowym wydaniu ?Przeglądu Komunalnego?. Jak zatem poprawnie sporządzić kosztorys prac, stosując metodę uproszczoną?

Podstawę do kosztorysowania w budownictwie metodą uproszczoną stanowią powszechnie dostępne informacje o cenach, ciągle aktualizowane i poszerzane o nowe technologie i produkty. Niestety, baza cenowa branży związanej z terenami zieleni nie jest tak rozbudowana. Interdyscyplinarny charakter zawodu architekta krajobrazu i niejednolitość środowiska zajmującego się terenami zieleni wpływa na znaczne zróżnicowanie jakościowe i cenowe oferowanych usług.

Rozbieżności ofertowe

Różnice między cenami za daną usługę, oferowanymi na rynku, mogą być bardzo duże, zależnie od rejonu Polski, zakresu robót, wielkości terenu, doświadczenia albo renomy firmy. Ceny za niektóre usługi oferowane przez wykonawców są rażąco niskie, co sugeruje gorszą ich jakość (np. ceny prac projektowych). Z kolei inne są zbyt wygórowane w stosunku do nakładów poniesionych przy ich realizacji (zużycia materiałów, czasu pracy i sprzętu).

Przykładowo w porównaniu z ofertami rynkowymi szczegółowa kalkulacja ceny założenia trawnika z siewu jest niższa, a ceny założenia trawnika darniowego ? wyższa. Duże rozbieżności cenowe mi...