Koszty ogrzewania domu jednorodzinnego w zależności od rodzaju paliwa
Z danych statystycznych wynika, że w 2013 r. w EU-28 ok. 58% ludności mieszkało w domach, z tego w domach wolno stojących 34%, a 24% w bliźniakach lub tzw. szeregowcach. Natomiast 41% osób mieszka w mieszkaniach w blokach, a 0,1% w innych obiektach.
Zróżnicowana struktura zamieszkania
Spośród państw EU-28 w domach jednorodzinnych największa liczba ludności mieszkała w Chorwacji (70,9%), a następnie w Słowenii (66,5%). Natomiast w Polsce 55,4% ludności zamieszkiwało w domach, z tego aż 50,1% w wolno stojących, a 5,3% w bliźniakach. Pozostała część społeczeństwa mieszka w mieszkaniach w blokach (44,5%) oraz w innych lokalach (0,1%)1. Tak więc w porównaniu do poprzednich lat w Polsce zwiększa się liczba ludzi mieszkających w domach. Oczywiście, istnieje zróżnicowanie w strukturze zamieszkania w miastach i na wsiach. W mieście przeważają budynki wielorodzinne, a na wsi domy jednorodzinne. W mieście 78,9% mieszkań znajdowało się w budynkach wielorodzinnych, a 21,1% w domach jednorodzinnych. Natomiast na wsi 84,2% mieszkań stanowiły domy jednorodzinne2.
Energochłonność ogrzewania
Co prawda, obecnie budowane domy jednorodzinne charakteryzują się zdecydowanie niższą energochłonnością w porównaniu ze starszymi, niemniej w warunkach klimatycznych Polski gospodarstwa domowe są ciągle bardzo istotnym beneficjentem zużycia energii. W 2014 r. konsumowały one znaczne ilości energii ci...