Weszło w życie Rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 1193/2011 z 18 listopada 2011 r. dotyczące rejestru jednostek w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Ze względu na wykrytą w ostatnim czasie falę kradzieży uprawnień wzmocniło ono m.in. środki bezpieczeństwa przewidziane dla rejestrów.
Kradzieże uprawnień do emisji stały się problemem, który w ostatnim okresie spędzał sen z powiek zarówno operatorom instalacji, jak i pozostałym uczestnikom europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS). Po serii kradzieży w styczniu ubiegłego roku, które ujawniono przede wszystkim w Czechach i Grecji, Komisja Europejska zdecydowała się na radykalny krok i zablokowała możliwość dokonywania transakcji spot w ramach EU ETS. Mając na uwadze zaistniałą sytuację i możliwość jej powtórzenia w przyszłości, warto zastanowić się nad konsekwencjami cywilnoprawnymi, z którymi muszą się liczyć ewentualni nabywcy skradzionych uprawnień do emisji. Czy kupujący takie uprawnienia uzyskują do nich tytuł prawny, a więc stają się ich właścicielami?
Zasady ogólne
Odpowiedź na to pytanie zależeć będzie, po pierwsze, od charakteru prawnego uprawnień do emisji w danym porządku prawnym, a po drugie – od tego, jak dany porządek prawny reguluje kwestie zbywania praw, kiedy zbywający nie ma do nich tytułu prawnego (jak osoba dokon...