Materiały konferencyjne - "Pelety - czy nam się to opłaca?"


W ostatnich latach nasiliły się poszukiwania różnych sposobów finansowania ochrony środowiska, które zapewniłyby większą skuteczność działalności ochronnej i naprawczej. W systemie gospodarki rynkowej zdecydowanie zwiększa się odpowiedzialność za korzystanie lub niszczenie środowiska. Zgodnie z zasadami: „zanieczyszczający płaci” i „użytkownik zasobu płaci”, przedsięwzięcia z zakresu ochrony oraz wykorzystania środowiska i jego zasobów są finansowane bezpośrednio przez użytkowników. Nie wyklucza to zewnętrznego wsparcia finansowego, np. gdy przedsięwzięcia ochronno-naprawcze są szczególnie kapitałochłonne.
Finansowanie przedsięwzięć proekologicznych obejmuje finansowanie wydatków bieżących na funkcjonowanie urządzeń ochronnych i służb ochrony środowiska oraz finansowanie realizacji inwestycji, związanych z ochroną i rekultywacją środowiska.
W zakresie kosztów utrzymania służb ochrony środowiska i kosztów eksploatacji urządzeń ochronnych w zasadzie zachowana jest płynność finansowa. Wynika to z tego, że wydatki te są jeszcze stosunkowo nieznaczne. Natomiast przedsięwzięcia ochronne i naprawcze o charakterze inwestycji wymagają znacznie większych nakładów finansowych i stąd możliwości realizacyjne są ograniczone.
Do przedsięwzięć ochronnych i naprawczych o charakterze inwestycji z...