Jednostki samorządu terytorialnego (jst) na realizację swoich ustawowych obowiązków, w tym także na wydatki inwestycyjne, czerpią środki z kredytów, pożyczek i sprzedaży obligacji. Czy jednak zobowiązania te są zaciągane prawidłowo i czy środki z nich pochodzące są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem? – odpowiedzi na te i inne pytania szukała Najwyższa Izba Kontroli.

Celem kontroli było ponadto ustalenie, czy w urzędzie gminy bądź w starostwie powiatowym zostały udokumentowane i wdrożone właściwe elementy systemu zarządzania i kontroli, odnoszące się do realizacji projektów współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej, oraz czy system ten jest skuteczny. Pracownicy NIK-u sprawdzali też, czy jst mają zdolność finansową, by aktywnie współuczestniczyć we wdrażaniu regionalnego programu operacyjnego poprzez udział w programach realizowanych z udziałem środków UE.
Kontrola obejmowała okres od 1 stycznia 2005 r. do 30 czerwca 2007 r. i została przeprowadzona pod względem legalności, gospodarności i rzetelności w 138 jst (123 gminy i 15 powiatów).
NIK pozytywnie ocenia wykorzystanie przez jst środków pochodzących z kredytów, pożyczek i sprzedaży obligacji, a także fakt udokumentowania i wdrożenia w większości badanych urzędów (w 69% gmin i 93% powiatów) element&...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?