Kret a możliwość wykonywania instalacji grawitacyjnych
Na rynku coraz bardziej rozwija się świadomość oraz popyt na stosowanie technologii bezwykopowych, szczególnie w zakresie wodno-ściekowych instalacji grawitacyjnych. Wynika to z rosnących, wraz z gęstniejącą zabudową, wymagań względem stosowanych urządzeń oraz poszukiwania konkurencyjnych rozwiązań przez firmy realizujące usługi.
Czym są instalacje grawitacyjne?
Używając określenia ?instalacja grawitacyjna?, mamy na myśli instalację wodociągowo-kanalizacyjną, położoną z zadanym spadkiem, ściśle określonym przez projektanta sieci. Spadek ten, dzięki sile grawitacji, pozwala na przepływ mediów, siła grawitacji wymusza bowiem przepływ określonej ilości substancji z poziomu wyższego na niższy. Wielkość spadku jest określana przez projektanta danej instalacji na podstawie obliczeń, w których brane są pod uwagę takie czynniki jak: średnica instalowanej rury, ilość substancji, jaką musimy odprowadzić w jednostce czasu, długość instalacji oraz konieczność dostosowania nowej instalacji do głębokości posadowienia istniejącej sieci. Poprzez zadany spadek wpływamy na zdolność instalacji do odprowadzenia określonej objętości w danej jednostce czasu.
Możemy wyróżnić dwa główne typy instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych. Są to kanalizacje sanitarne, czyli instalacje służące do odprowadzania ścieków komunalnych, oraz kanalizacje deszczowe i ogólnospławne, odpowiedzialne za usuwanie skutków opadów atmosferycznych. Ponadto sieć wodociągowo-...