Do 2040 roku 600 mln dzieci nie będzie miało dostępu do wody

W Światowy Dzień Wody (22 marca) UNICEF opublikował swój najnowszy raport, z którego wynika, że w ciągu 23 lat co czwarte dziecko na świecie będzie miało problem z dostępem do czystej wody. W raporcie ?Pragnienie w przyszłości: woda i dzieci w zmieniającym się klimacie? organizacja zwraca uwagę na zagrożenia związane z wyczerpującymi się zasobami czystej i zdatnej do picia wody. Dodatkowo zmiany klimatyczne mają intensyfikować zagrożenia w najbliższych latach. Według badań UNICEF-u, obecnie 36 krajów boryka się z deficytem wody, co oznacza, że zapotrzebowanie na nią znacznie przekracza dostępne zasoby. Na jakość i dostępność wody wpływa wiele czynników, w tym podnoszenie się poziomu mórz, częste powodzie, susze, czy dostęp do systemów sanitarnych. Ponadto przyczynami zanieczyszczenia słodkiej wody są ciągła urbanizacja i industrializacja, a także konflikty zbrojne.

Sytuacja zmusza najmłodszych do korzystania z zanieczyszczonych źródeł, co dla większości dzieci jest śmiertelnie niebezpieczne i kończy się zachorowaniem na cholerę lub biegunkę, prowadzącą do jeszcze szybszego odwodnienia. W raporcie wykazano, że każdego dnia ponad 800 dzieci poniżej piątego roku życia umiera z powodu chorób wywołanych brudną wodą. Każdego dnia dziewczęta i kobiety poświęcają ponad 200 mln godzin na pieszą wędrówkę do źródeł czystej wody. Raport ten jest trzecim z serii opisem wpływu zmian klimatycznych na życie dzieci oraz zawiera propozycje działań, mających polepszyć tę sytuację.

Seat wyprodukuje paliwo ze ścieków

Nowa metoda produkcji paliwa jest opracowywana przez należącego do Grupy Volkswagen Seata oraz  przez firmę Aqualia. Myśląc o nowych, bardziej ekologicznych metodach napędzania samochodów, hiszpańskie firmy postanowiły wspólnie przeprowadzić prace nad biopaliwem wytwarzanym z płynnych odpadów organicznych, czyli ze ścieków. Uzyskiwany z nich gaz CNG, a więc sprężony gaz ziemny, jest w 100% odnawialny oraz bogaty w metan. Gaz ten może napędzać odpowiednio przystosowane pojazdy, pozwalając na obniżenie emisji CO2 nawet o 80%. 

Hiszpańscy inżynierowie chcą doprowadzić do przemysłowej produkcji biometanu. Obecnie testowane są dwie technologie. Pierwsza z nich to system Umbrella, dzięki któremu gaz ma być oddzielany od odpadów stałych. Aktualnie rozwiązanie to jest wykorzystywane w oczyszczalni ścieków w Barcelonie. Drugi system to Elan, dzięki któremu z paliwa można dodatkowo wydzielić azot. 

Po przeprowadzeniu rafinacji wytworzony gaz nadaje się do napędzania samochodów. Dzięki wykorzystaniu obu technologii można też uzyskać znacznie czystszą wodę niż w zwykłych oczyszczalniach ścieków. Według pomysłodawców, oczyszczalnia ścieków, która przetwarza dziennie ok. 10 tys. m3 odpadów, jest w stanie wyprodukować 1000 m3 biometanu. Taka ilość paliwa wystarczy do przejechania 15 tys. km. Paliwo to wykorzystuje się obecnie do ogrzewania domów, a także do napędzania okrętów.

Na podstawie: www.unicef.pl i www.onet.pl opracowała Gabriela Jelonek