Kropla świata
Europosłowie za wykorzystaniem oczyszczonych ścieków w rolnictwie
Niedobór wody stanowi coraz większy problem w Europie i oddziałuje już na co najmniej 11% ludności europejskiej i 17% terytorium UE.
Sytuacja może się jeszcze pogorszyć z powodu zmian klimatycznych. Według szacunków do 2030 r. aż połowa europejskich dorzeczy może zostać dotknięta niedoborem wody.
Aby zabezpieczyć europejskie zasoby słodkiej wody na nadchodzące lata, posłowie do Parlamentu Europejskiego zagłosowali za przyjęciem wniosku dotyczącego ponownego wykorzystania ścieków. W maju zeszłego roku przepisy takie zaproponowała Komisja Europejska. Dziś rocznie wykorzystuje się w Europie na potrzeby rolnictwa 1,1 mld m3 wody ?z odzysku?, co stanowi ok. 2,4% oczyszczonych ścieków miejskich. Najwięcej w Hiszpanii, Włoszech i Grecji. Powszechnie nawadnia się w ten sposób uprawy w Izraelu, Kalifornii, Australii i Singapurze.
Według szacunków Komisji Europejskiej użycie wody z ponownego obiegu może wzrosnąć sześciokrotnie. Do 2025 r. ilość wykorzystywanych w rolnictwie oczyszczonych ścieków ma sięgnąć 6,6 mld m3. Około połowy zużywanej w UE każdego roku wody jest przeznaczona pod uprawy.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa upraw nowe zasady wprowadzają wymagania dotyczące jakości wody, częstszego monitorowania i zobowiązują oczyszczalnie ścieków do sporządzania planów zarządzania ryzykiem oraz szeroki dostęp do informacji na temat pr...