Kryteria zniesienia statusu odpadu
Komisja Europejska przyjęła 31 marca br. pierwsze rozporządzenie w sprawie kryteriów określających zniesienie statusu odpadu dla złomu stali, żeliwa oraz aluminium. – W odpadach trzeba dostrzec cenne źródło zasobów, a przyjęte dziś kryteria zniesienia statusu odpadu w przypadku strumieni materiałów ma rzeczywiście umocnić przemysł i usługi na rynku recyklingu – wykonaliśmy tym samym ważny krok w kierunku budowania w Europie zasobooszczędnej gospodarki i społeczeństwa korzystającego w pełni z recyklingu – podkreśliłJanez Potočnik, komisarz UE ds. środowiska.
Ustalenie jasnych kryteriów, wg których będzie można stwierdzić, kiedy odzyskany z odpadów materiał przestaje być odpadem i może zostać uznany za surowiec, ma na celu pobudzenie rynków recyklingu odpadów w UE. Będzie to możliwe dzięki ujednoliceniu prawa oraz regulacji w odniesieniu do surowców wtórnych w państwach członkowskich. Rozporządzenie pozwoli na zdjęcie niepotrzebnego obciążenia administracyjnego z całego sektora poprzez zwolnienie „czystych” surowców wtórnych z zakresu obowiązywania przepisów dotyczących odpadów.
Zgodnie z rozporządzeniem, „czysty” złom nie musi być uznawany za odpad pod warunkiem, że producenci wprowadzą system zarządzania jakością, wykazując, że przestrzegają obowiązujących kryteriów, skła...