Prawo ochrony środowiska
Jerzy Jendrośka, Magdalena Bar
Wrocław 2005
ISBN 83-917518-3-X


Podręcznik powstał na bazie wieloletnich doświadczeń autorów związanych z prowadzeniem dydaktyki oraz praktyki prawnej w kancelarii specjalizującej się w prawie ochrony środowiska. Ma on na celu ułatwienie zrozumienia najistotniejszych cech opisywanych regulacji prawnych, wzajemnych związków między nimi oraz pewnych tendencji w ich rozwoju.
Przeznaczony jest dla osób o różnym wykształceniu, nie tylko prawniczym, które pragną pogłębić swoją znajomość prawa ochrony środowiska. Z tego względu autorzy starali się stosować w nim język prosty i nie posługiwać się hermetycznymi, typowo prawniczymi zwrotami.
Stan prawny datowany jest zasadniczo na styczeń 2005 r., choć w niektórych przypadkach uwzględniono stan na luty 2005 r.



Ochrona środowiska na uniwersyteckich studiach przyrodniczych. Materiały XIII Ogólnopolskiej Konferencji Metodycznej
Pod red. Jerzego Siepaka i Leonarda Boszke
Słubice 4-6 września 2005
ISBN 83-89936-06-2


Ochrona środowiska przestaje być domeną wąskiej grupy ekologów – coraz częściej konieczność edukacji w tym zakresie dostrzegają także placówki oświatowe. Świadczy o tym np. już XIII Ogólnopolska Konferencja Metodyczna „Ochrona środowiska na uniwersyteckich studiach przyrodniczych”, która skupiła się na zadaniu doskonalenia kształcenia na kierunku ochrona środowiska. Wygłoszone na niej referaty, zebrane w omawianej pozycji, są dobitnym przykładem na to, jak wieloaspektowe jest to zagadnienie. Omówione zostały m.in. kierunki działania Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu po maturze 2005, systemy zarządzania środowiskiem w uniwersyteckich programach nauczania czy wyniki badania procesu kształcenia ekologicznego studentów jako przyszłych specjalistów w tym zakresie.
Wydane przez BETAGRAF.



Ochrona środowiska w gospodarce przestrzennej
Pod red. Lecha Ryszkowskiego i Andrzeja Kędziory
Poznań 2005
ISBN 83-89887-26-5


Na publikację składa się 13 rozdziałów opracowanych przez wybitnych specjalistów z branży, m.in. pracowników Zakładu Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN, wykładowców z SGGW i SGH czy ministra środowiska. Omówione są tu różnorodne zagadnienia związane z gospodarką przestrzenną, takie jak jej powiązania z rolnictwem, leśnictwem i turystyką, aspekty przyrodnicze czy regulacje prawne i administracyjne. Ciekawe wnioski przynosi rozdział zawierający opis zmian użytkowania ziemi w okresie transformacji gospodarki w Polsce (opracowany w oparciu o dane z GUS-u i z ostatnich trzech Narodowych Spisów Rolnych). Osobny rozdział poświęcono Narodowej Strategii Rozwoju Regionalnego na lata 2007-2013.
Pozycję wzbogacają liczne rysunki, zdjęcia i tabele.
Opublikowane przez Prodruk Drukarnia i Wydawnictwo.



Podstawy odzysku, recyklingu i unieszkodliwiania odpadów
Renata Przywarska, Włodzimierz Kotowski
Bytom 2005
ISBN 83-88587-52-8


Jak wiadomo, w zakres gospodarki odpadami wchodzą, po pierwsze, charakterystyka, zbieranie i transport odpadów oraz, po drugie, ich odzysk, recykling i unieszkodliwianie. Zagadnienia grupy pierwszej zostały omówione w skrypcie z 2003 r. „Podstawy oczyszczania miast i terenów wiejskich”, a omawiana publikacja obejmuje zagadnienia grupy drugiej.
Uwzględnia ona zmiany, jakie w ostatnim czasie zaszły w kraju w polityce, gospodarce, a przede wszystkim w ustawodawstwie. Przedstawiono tu m.in. problemy zagospodarowania odpadów z eksploatacji i przeróbki głównych kopalin w kraju (siarki, węgla kamiennego i brunatnego, miedzi). Przewiduje się wydanie kolejnego skryptu, dotyczącego odpadów z pozostałych rodzajów kopalin.
Pozycja opublikowana przez Wydawnictwo Wyższej Szkoły Ekonomii i Administracji w Bytomiu.



Zdążyć przed powodzią. Przewodnik metodyczny na temat lokalnych systemów monitoringu i ostrzeżeń powodziowych
Małgorzata Barszczyńska, Renata Bogdańska-Warmuz, Roman Konieczny, Paweł Madej, Małgorzata Siudak
Kraków 2005
ISBN 83-88897-40-3


Powódź z 1997 r. uświadomiła wszystkim z niezwykłą wyrazistością, że istniejący wówczas system ograniczania skutków powodzi był nieskuteczny. Na szczęście od tego czasu sporo się zmieniło. Wiele samorządów lokalnych stwierdziło, że istniejący krajowy system nie jest w stanie im pomóc, i podjęło prace nad budową systemów lokalnych. IMGW czynnie włączyło się w projektowanie kilku tych systemów, analizując jednocześnie możliwość wykorzystania doświadczeń zagranicznych. Te doświadczenia były inspiracją do opracowania przewodnika na temat budowy lokalnych systemów monitoringu i ostrzeżeń powodziowych.
Publikacja jest adresowana do władz samorządowych i służb kryzysowych.
Przewodnik wydany został przez IMGW na zlecenie ministra środowiska, a sfinansowano go ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

GDZIE ZAMAWIAĆ KSIĄŻKI
Jendrośka, Jerzmański, Bar i Wspólnicy, Prawo gospodarcze i ochrony środowiska
50-951 Wrocław, ul. Uniwersytecka 1
tel. 0-71/343-66-95, fax 0-71/341-01-97
[email protected]
www.jjb.com.pl

Prodruk Drukarnia i Wydawnictwo
61-611 Poznań, ul. Błażeja 3
tel./fax 0-61/822-90-46
[email protected]
www.prodruk.poznan.pl

Wydawnictwo Wyższej Szkoły Ekonomii i Administracji
41-907 Bytom, ul. A. Frycza-Modrzewskiego 12
tel./fax 0-32/286-99-58

Biuro ds. Współpracy z Samorządami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej
30-215 Kraków, ul. P. Borowego 14
tel. 0-12/639-81-74, 639-81-39
fax 0-12/639-82-24
www.powodz.info

BETAGRAF P.U.H. Poznań


Ochrona środowiska. Słownik gospodarki odpadami angielsko-polski i polsko-angielski CD-ROM

Słownik Krzysztofa Czekierdy liczy ogółem ok. 8800 haseł. Obejmuje terminy i zwroty z zakresu teorii i praktyki gospodarki odpadami, w tym działalności kontrolnej służb ochrony środowiska. Na uwagę zasługuje też zamieszczenie tu stale rozbudowywanej w tej branży terminologii prawnej. Słownik został osadzony na szerszym tle słownictwa z zakresu ochrony środowiska.
Wymagania sprzętowe do pracy ze słownikiem: komputer klasy IBM PC z procesorem Pentium lub nowszym; system operacyjny Microsoft Windows 98, ME, XP, 2000; karta graficzna SVGA o rozdzielczości 640 x 480 (zalecane 800 x 600); 20 MB wolnego miejsca na dysku, napęd CD-ROM.
Opublikowane przez Wydawnictwo Enklawa.
(bak)


Wydawnictwo Enklawa
02-739 Warszawa, ul. Wałbrzyska 19 lok. 50
tel. 0-22/847-25-00
[email protected]