Książki obiektów budowlanych dla sieci wod-kan
Na mocy przepisów powszechnie obowiązującego prawa, przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mają obowiązek prowadzenia książek obiektu budowlanego dla posiadanych sieci wodociągowych oraz kanalizacyjnych.
Prowadzenie tego typu dokumentacji wymaga m.in. dokonywania kontroli stanu technicznego tychże sieci i dołączania protokołów z nich do książki obiektu budowlanego. O ile kontrolę stanu technicznego sieci kanalizacyjnej poprzez jej wewnętrzną inspekcję w niektórych przypadkach można sobie wyobrazić, o tyle inspekcja sieci wodociągowej w całości wypełnionej wodą, tłoczonej pod wysokim ciśnieniem, nie dość, że jest ekonomicznie nieuzasadniona, to w zasadzie niewykonalna technicznie.
Przepis art. 64 ust. 1 Ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU z 2013 r. poz. 1409, ze zm.)1, (zwanej dalej Prawem budowlanym) nakazuje określonym podmiotom (właścicielowi lub zarządcy) prowadzić książkę obiektu budowlanego dla każdego budynku oraz obiektu budowlanego, niebędącego budynkiem, którego projekt jest objęty obowiązkiem sprawdzenia, o którym mowa w art. 20 ust. 2 Prawa budowlanego.
Książka obowiązkowa dla sieci wod-kan
Nawet bez wnikliwej analizy pojęcia ?budynku? na gruncie Prawa budowlanego, można z powodzeniem stwierdzić, iż ani sieci wodociągowe ani sieci kanalizacyjne nie są budynkami (czyli takim obiektem budowlanym, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za p...