Dwutlenek węgla to związek chemiczny należący do grupy gazów cieplarnianych, który stanowi jednocześnie przedmiot wielu sporów oraz dyrektyw wydawanych przez światowe władze, w tym przez zwierzchników Unii Europejskiej. Od kilku lat możliwy jest międzynarodowy handel prawami do jego emisji, co dodatkowo zagęszcza i podgrzewa atmosferę.

Rozważania warto rozpocząć od ogólnego spojrzenia na wartość analizowanego parametru. Przyjęty przedział czasu rozpoczyna się w 1995 r., natomiast kończy w 2016 r., przy czym do 2015 r. skoki następują z interwałem pięciu lat.  Jednostka, w której wyrażana jest emisja CO2, to miliony ton. Podchodząc do kwestii ogólnie, można zauważyć, iż wraz z biegiem czasu następuje obniżanie się wartości emisji w Europie. Trend ten rozpoczął się jednak dopiero w roku 2005, a do tego czasu, w większości przypadków, postępował wzrost emisji CO2. Przyczyną takiego obrotu sprawy był prawdopodobnie Protokół z Kioto, pod którym podpisały się państwa UE.

Potęgi gospodarcze emitują najwięcej

Przyjrzyjmy się bliżej kilku krajom, które przejawiają tendencję do najobfitszej emisji dwutlenku węgla. Do grupy tej zaliczymy: Niemcy, Francję, Włochy, Wielką Brytanię, Holandię oraz Polskę. Bezkonkurencyjnym zwycięzcą w zmaganiach o największego emitera na terenie Unii Europejskiej zostają Niemcy. Kraj ten wykazał się niemal dwukrotnie wyższą wartością badanego parametru w porówna...