Kto ma ciśnienie na wieżę ciśnień?
Wieża ciśnień, zwana też wieżą wodną lub wieżą wodociągową, to budynek, na którego najwyższej kondygnacji znajduje się zbiornik służący do zapewnienia stabilnego ciśnienia w wodociągu, pokrywając krótkotrwałe wzrosty zapotrzebowania na wodę.
Zbiornik musi być położony powyżej miejsc zamieszkania odbiorców wody, ponieważ działa na zasadzie naczyń połączonych, dzięki czemu woda może być dostarczona bez użycia dodatkowych urządzeń ssąco-tłoczących. Woda z wieży ciśnień może być więc wykorzystywana w czasie awarii urządzeń wodociągowych, braku zasilania, a także w przypadku pożaru.
W dzisiejszych czasach wieże ciśnień straciły swoją funkcję. Zostały wyparte przez dużo bardziej niezawodne hydrfory gwarantujące zaopatrzenie w wodę w dłuższych okresach czasu.
Wiele wież to dobrej jakości, ciekawe obiekty architektoniczne. Często znajdują się w centrach miast, a ich projektanci i budowniczowie starali się nadać im interesujące formy. Dlatego niektóre wyglądają jak baszty czy wieże zamkowe, ponieważ miały spełniać nie tylko funkcję użyteczną, ale też ozdobną.
Wieże ciśnień w Polsce były eksploatowane do końca lat 90. W okresie transformacji ustrojowej straciły swoją funkcję. Na wiele lat zostały zapomniane, bo w początkowym okresie gospodarki rynkowej polskie samorządy miały niewiele pieniędzy na inwestycje i raczej wyprzedawały majątek niż inwestowały.
Dopiero po wejściu Polski do Unii Europejskiej do naszego k...