Kto zarabia na polskich śmieciach?
Firmy recyklingowe w Polsce muszą się rozwijać, by krajowa gospodarka odpadami mogła sprostać wymogom środowiskowym Unii Europejskiej. Mając to na uwadze, polscy recyklerzy od wielu lat postulują wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Opłaty z tytułu ROP muszą uwzględniać wsparcie dla recyklerów, a ich wysokość powinna być porównywalna do innych, rozwiniętych krajów Europy.
Liczby jednoznacznie wskazują, że konsumujemy coraz więcej produktów, a tym samym z każdym rokiem wytwarzamy więcej odpadów opakowaniowych. Światowa pandemia i wywołany nią rozwój branży e-commerce nawet trzykrotnie zwiększył światową nadprodukcję śmieci. Jednocześnie rośnie nam apetyt na czysty świat, życie w zgodzie z naturą, ekologiczne rozwiązania. A to wymaga zmiany myślenia, nawyków zakupowych, spojrzenia na odpady jak na surowce, które mają swoją wartość, także finansową. Są konkretną kwotą, która może zostać w naszym domowym budżecie bądź do nas wrócić przy zakupie produktów z recyklingu.
Tony odpadów komunalnych
Na rosnący „problem ze śmieciami” wskazują statystyki. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że Polacy w 2019 r. wytworzyli 12,753 mln ton odpadów komunalnych. Odnotowano zatem wzrost o ...