Którędy droga: Przygotowanie inwestycji drogowej
W myśl obowiązujących przepisów, jednostka samorządu terytorialnego, chcąc realizować inwestycję drogową, ma do wyboru dwie ? jakże odmienne od siebie ? regulacje prawne.
Planując inwestycję drogową, samorząd może skorzystać z przepisów Ustawy z 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym albo z przepisów Ustawy z 10 kwietnia 2003r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, zwanej powszechnie specustawą drogową.Porównując przepisy każdej z tych ustaw w ramach niniejszych rozważań, nie będziemyodwoływać siędo uwarunkowań ochrony środowiska wynikających z Ustawy z 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko.
Planowanieprzestrzenne a inwestycja drogowa
Dokonując analizy lokalizacji inwestycji drogowejna podstawie przepisów Ustawy z 27 marca 2003r.o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, nie sposób pominąć przepisówUstawy z 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym. Należy bowiem pamiętać, że ustawa ta jest jednym z fundamentów tworzenia demokratycznego państwa prawa po 1989r. W jej art. 7 ustawodawca przyjął, że do zadań gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty,do których zaliczył m.in. sprawy z zakresu ładu przestrzennego czy gminnych dróg i ulic. Tworzenie ładu przestrzennego ma natomiast zostać zapewnione pop...