Kultura zespolona z naturą
O wpływie zieleni na człowieka, jej dobroczynnych właściwościach, także w mieście, opozycji kultura – natura oraz współdziałaniu tych przeciwstawnych nurtów na przykładzie przestrzeni miejskich z dr Joanną Heidtman, psychologiem społecznym, rozmawia Hanna Bauta.
 
Dlaczego zieleń jest tak ważna z punktu widzenia psychologii?
Dzieje się tak dlatego, że stanowimy część przyrody. I nawet jeżeli chcemy w naszej cywilizacji udawać, że jesteśmy całkowicie od niej niezależni, to powiązanie z przyrodą na poziomie biologicznym powoduje, że nie jest dla nas obojętne, w jakim otoczeniu się znajdujemy. Istotne będzie to, czy mamy do czynienia z naturą np. w postaci zieleni, czy też całkowicie jesteśmy od niej izolowani, szczególnie w typowych miejskich dżunglach.
 
A jak zimą możemy ten brak zieleni sobie zrekompensować?
Znaleźć można różnego rodzaju rozwiązania. Ważny jest kontakt z roślinami, które po prostu można mieć w biurach, mieszkaniach, czy budynkach. Ważne jest otaczanie się roślinami, które są obok nas przez cały rok. Trzeba tylko sobie uświadomić, że takiej przestrzeni pełnej zieleni potrzebujemy. A pomysłów znajdzie się całe mnóstwo. W tej chwili w sprzedaży dostępne są różnego rodzaju rośliny, które mogą być trwałe, wielol...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?