Kwalifikacje w rewitalizacji
Sześć lata temu weszła w życie ustawa o rewitalizacji. Mimo tak długiego okresu jej obowiązywania większość gmin działa w oparciu o programy rewitalizacji opracowane w ścieżce pozaustawowej, tj. lokalne lub miejskie programy rewitalizacji. Okres przejściowy dla gmin niebawem się kończy. W związku z tym potrzeba szczególnej wiedzy dopasowanej do stanu zaawansowania procesu rewitalizacji w gminie.
Umowa Partnerstwa, która określa strategię wykorzystania funduszy europejskich w ramach polityk unijnych w latach 2021-2027, wskazuje jednoznacznie, że jedynie gminne programy rewitalizacji będą kwalifikowane jako podstawa przyznawania środków na działania rewitalizacyjne. Okres przejściowy ulega więc naturalnemu skróceniu dla wielu samorządów. Standardowe szkolenia nie sprawdzają się w nowych warunkach, dlatego opracowaliśmy program, który dopasowujemy do lokalnych uwarunkowań.
Jak powstawała oferta edukacyjna IRMiR?
Polem działalności naukowej i zastosowań praktycznych IRMiIR są szeroko pojęte problemy rozwoju i odnowy miast oraz regionów, w szczególności w obszarze rewitalizacji. Instytut prowadzi badania nad stanem degradacji polskich miast i opracowuje założenia polityki rewitalizacyjnej na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym. Prace realizowane w Instytucie często łączone są z projektami wdroż...